Luftimet intensive vazhduan rreth periferive të Kievit të martën pasdite, veçanërisht në veriperëndim dhe verilindje të qytetit, pavarësisht një njoftimi nga zyrtarët ukrainas dhe rusë se Moska po tërhiqte disa njësi si nga kryeqyteti ashtu edhe nga Chernihiv.

Një ekip i CNN duke vizituar një zonë banimi afër vijës së frontit (5 km larg nga Irpin) në pjesën lindore të kryeqytetit, dëgjoi goditje të forta dhe të shpeshta të artilerisë në hyrje dhe në dalje.

Në qendër të qytetit, sirenat e sulmit ajror dhe goditjet e artilerisë mund të dëgjoheshin gjithashtu me të njëjtin intensitet dhe frekuencë si në ditët e mëparshme.

Në një pikë kontrolli aty pranë, një anëtar i forcave të Mbrojtjes Territoriale të Ukrainës, Yuryi Matsarski, tha për CNN se luftimet nuk ishin ndalur në 24 orët e fundit.

“[Kishte granatime] gjatë gjithë kohës dje. Kishte shumë granatime gjatë natës dhe gjithashtu sot në mëngjes dhe tani, në mbrëmje,” tha ai. “Me sa kuptoj unë, asnjë objekt nuk u godit këtu në Kiev. , kështu që sistemi ynë anti-raketë po bën më të mirën.”

Banorët thanë se ishin të dyshimtë për njoftimin e Rusisë se po tërhiqte disa nga forcat e saj nga rajoni, duke shtuar se Moskës nuk mund t’i besohej.