Java e fundit e stinës së dimrit, sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, do të vijojë me kushte më të qëndrueshme meteorologjike, ku nga dita e mërkurë, vende-vende parashihen reshje.

“Temperaturat pos ditës së hënë do të shënojnë rritje, sidomos të atyre maksimaleve. Minimalet gjatë javës do të lëvizin ndërmjet -7 deri 1 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 7-15 gradë Celsius”, thuhet në njoftimin e këtij instituti.

Do të fryjë erë nga drejtimi verilindjes dhe jugperëndimit me shpejtësi 1-7 m/s.