Nuk ka vend në morgun në Mazyr. Është e mbushur me trupa ushtarësh rusë. Në një spital në qytetin Homel të Bjellorusisë, rreth 60 kilometra larg kufirit me Ukrainën, korridoret dhe repartet a spitalit dëgjohen rënkimet e ushtarëve që rënkojnë nga plagët e tyre në fushën e betejës, shkruan Radio Evropa e Lirë, transmeton Gazeta Infokus.

Në stacionin kryesor të trenit, ushtarët rusë janë regjistruar në video duke transportuar barela – me sa duket duke mbajtur ushtarakë të plagosur – nga një ambulancë ushtarake në një tren pritës që operohet nga kompania shtetërore e hekurudhave të Rusisë.

Dhe në Naroulya, një qytet akoma më afër kufirit ukrainas, banorët raportojnë se një spital fushor rus është ngritur në një ish-depo motorësh dhe ushtarët rusë të plagosur po transportohen nga Ukraina, do të trajtohen për një kohë të shkurtër, pastaj do të dërgohen në Mazyr dhe Homel.

Tani kur lufta ka hyrë në javën e saj të katërt vazhdon të rritte në mënyrë dramatike numri i civilëve dhe ushtarëve të vrarë nga të dyja palët. Disa nga sulmet dhe luftimet më vdekjeprurëse kanë ndodhur pranë kufirit Bjellorus afër Homelit, në Kharkiv dhe Sumy në lindje dhe rreth qyteteve portuale jugore si Mariupol dhe Kherson.

Ka qenë e vështirë të arrihen numërime të plota dhe të besueshme të viktimave. Midis civilëve, Kombet e Bashkuara kanë regjistruar 780 të vrarë dhe më shumë se 1250 të plagosur – por organizata vlerëson se shifrat aktuale janë shumë më të larta dhe zyrtarët ukrainas thonë se mijëra civilë janë vrarë.

Numri midis luftëtarëve ka kaluar gjithashtu i pakapshëm, ekspertët po thonë se secila palë kërkon të ekzagjerojë humbjet e armikut dhe të minimizojë humbjet e veta.

Në Rusi, arritja e një llogaritjeje të saktë është edhe më e vështirë, për shkak të rregulloreve të qeverisë që kanë shtrënguar raportimin e pavarur – dhe madje e kanë bërë shqiptimin e fjalëve “luftë” dhe “pushtim” një vepër të mundshme penale, raporton REL, transmeton Gazeta Infokus.

Por në rajonet bjelloruse në kufi me Ukrainën, banorët dhe punonjësit e mjekësisë kanë raportuar një valë në rritje të trupave dhe ushtarakëve të gjymtuar që dërgohen nga Ukraina aty dhe më pas dërgohen diku tjetër për trajtim të mëtejshëm – ose për t’u varrosur.

Më shumë se 2,500 trupa ushtarësh tashmë janë dërguar nga rajoni Homel në Rusi me trena ose me avionë që nga 13 marsi, sipas një punonjësi të spitalit klinik rajonal të Homelit./Gazeta Infokus/