Zyrtarë amerikanë konfirmuan për CNN se Rusia ka goditur me raketa hipersonike Ukrainën, duke bërë që kjo të jetë hera e parë që këto armatime përdoren në luftime. SHBA ka mundur të gjurmojë goditjet teksa ndodhnin, tha burimi i CNN.

Disa burime thanë për CNN se bombardimi me raketa hipersonike u bë më tepër për të testuar armën e re dhe për t’i treguar Perëndimit kapacitetet ushtarake të Rusisë.